Z Kanady vezeme zlato a bronz

Tajemné lesy České Kanady a majestátní hrad Landštejn otevřeli svá tajná zákoutí a vydali své poklady. Naši závodníci dosáhli parádního úspěchu a domů přivezli dvě nečekané medaile – ZLATO a BRONZ z Vytrvalostního závodu chlapců v kategorii M12 z 1.kola Českého poháru v letním biatlonu. GRATULUJEME !!!

Jak k tomu tedy došlo? Vše se událo na 1.kole Českého poháru v letním biatlonu žactva, které proběhlo od 31.05. do 02.06.2019 v srdci České Kanady ve Starém Městě pod Landštejnem. Jelikož jsme si místní areál vyzkoušeli již při Mistrovství ČR v roce 2018, tak jsme přijeli do známého prostředí. Tratě, střelnice a zázemí bylo opět skvěle připraveno pořadateli z místního biatlonového klubu. Páteční trénink na tratích a střelnici naznačoval, že by se nám mohli závody docela povést. Všichni závodníci byli v dobré zdravotní kondici a střelba byla parádní. Nutno ještě pro upřesnění podotknou, že v této části roku stále nabíráme fyzickou kondici pro zimní sezónu a nemáme specializované tréninky cílené na závody Českého poháru v letním biatlonu. Po tréninku jsme se tradičně ubytovali v našem domovském penzionu Sluníčko v nedaleké Nové Bystřici.

Sobotní program sliboval velmi zajímavou zápletku – naplánován byl Vytrvalostní závod, kdy se neběhají trestná kola, ale je přidělena penalizace 20 vteřin za každý nesestřelený terč. Náš tým měl na startu hned  7 zástupců . V kategorii chlapců M12 to byli František Petřík, Kryštof Beníšek a Oskar Poluha, v M13 Jan Hotěk. V kategorii dívek W12 startovala Viktorie Mašková, ve W13 Leontýna Matoušková a ve W14 Eliška Tomášková. Ve všech kategoriích se sjela do Starého Města absolutní špička letošní letní biatlonové sezóny, což slibovalo velmi zajímavé a dramatické závody. Po poměrně hektickém nástřelu a důkladné rozcvičce se šlo na start.
Pořadatelé, tak jak je již zvykem na Českém poháru, promixovali dohromady do jedné startovní skupiny kluky z M12  a M13. U dívek to bylo obdobné. V kategoriích W14 a W15 to bylo rovněž tak.  Na start tedy vyrazili jako první kluci. Za Františkem  vystartoval Kryštof následován Honzou. Jako poslední z kluků vyběhl Oskar. Během prvních položek na střelnici bylo jasné, že kdo dnes nastřílí nejlépe, vyhraje. Hodně se chybovalo, což, jak se později ukázalo, nám nahrálo do karet. František jako jediný v M12 zvládl obě položky za „nula“ a přestože neměl nejrychlejší běžecký čas, tak závod ovládl a vybojoval svou první velkou zlatou medaili. Neskutečný výsledek ještě vyšperkoval Oskar, který sice nezastřílel nejlépe, ale za to na trati letěl jako vítr a dosáhl na skvělé třetí místo a bronzovou medaili. Dominanci našich závodníků v této kategorii doplnil skvělým sedmým místem Kryštof. Měli jsme tedy 3 závodníky mezi 7 nejlepšími – neskutečné !!! Že nám vytrvalostní závody jdou, dokázal také Honza. V M13 doběhl na skvělém 4.místě, když předvedl kvalitní běh a velmi pěknou střelbu. O bronz jej připravila jediná netrefená rána. O chvíli později na trať vyrazila děvčata, která dělala co mohla. Vzhledem k tomu, že do závodů šla z ostré kondiční přípravy, je jejich výsledek povzbuzující. Díky horší střelbě se však umístila v druhé polovině startovního pole.

Sobotní odpoledne jsme využili k relaxaci a odpočinku. Děvčata si zřídila v areálu penzionu svou soukromou pláž a kluci vyrazili do muzea automobilových veteránů. Všichni jsme se radovali z dosaženého úspěchu a těšili se na neděli.

Neděle byla zadána pro Sprint, kde každá netrefená rána se rovná trestnému kolu v délce 50m navíc. Nástřel, rozvička a nasazení do kategorií bylo obdobné jako v neděli. Jenom František s Kryštofem a Viktorka s Leontýnkou vyběhly v opačném pořadí. Na rozdíl od soboty se však v neděli začalo na střelnici velmi dobře střílet. Jakýkoliv výpadek ve střelbě tedy znamenal konec nadějí na kvalitní výsledek. V kategorii M12 potvrdil velmi dobrou formu Oskar, jenž doběhl pro skvělé 4. místo, když od medaile jej dělila jedna netrefená rána. Na Kryštofa s Františkem dolehla únava z předchozího dne a umístili se v polovině startovního pole. V M13 se Honza umístil na vynikajícím 7.místě, když základem výsledku byla výborná střelba. Děvčata vyrazila na trať závodu stejně jako v sobotu až po chlapcích. Bohužel nepovedená střelba jim nedovolila pomýšlet na lepší umístění. Ale i tak nutno říci, že děvčata bojovala až do konce a nic nevzdala. Za což si zaslouží náš obdiv. Vždyť každý závod končí až v cíli.

A jak to vše dopadlo v soutěži družstev ? V aktuálním žebříčku našemu týmu patří skvělé 15.místo, když za námi zůstala řada biatlonových velkoklubů.

Přehled výsledků: sobota 01.06. , neděle 02.06. Soutěž družstev (záložka Žactvo). Fotografie jako vždy na rajčeti nebo na našem webu.

Za realizační tým musíme poděkovat všem sportovcům za vzornou reprezentaci BCM !!!

Za BCM Pavel Petřík

Author: Pavel Petřík