Když naděluje panda

Mistrovství ČR v letním biatlonu 2019 v Břidličné

Je pátek 20.září 7:00 hodin ráno a právě vyrážíme na naše první Mistroství České republiky v letním biatlonu žactva. Čeká nás cesta až na druhý konec republiky, úctyhodných 480 km. Pořádání bylo totiž svěřeno biatlonovému klubu z Břidličné u Olomouce, který si zvolil jako maskota MČR medvídka pandu. A nutno podotknout, že pořadatelé vše zvládli na výbornou. Skvěle připravený areál závodiště, pozorní a spravedliví rozhodčí, krásná příroda v okolí a počasí babího léta. Lépe to snad zařídit už ani nešlo …

Obava z únavného celodenního cestování se naštěstí nepotvrdila, a tak jsme stihli dorazit včas. Seznámení s místním areálem jsme tedy v poklidu zvládli už v pátek. Trénink na střelnici a tratích, který byl od 15 hodin, proběhl za krásného počasí a ve výborné náladě. Klukům se areál vcelku zalíbil až na jednu maličkost, ke které kdosi prohlásil: „Ten delší 750 m okruh bude dost výživnej !“ A měl pravdu, ale nepředbíhejme. Z tréninku jsme se přesunuli do krásného penzionu Elena nedaleko Ski areálu Čerťák, kde nás čekala oáza úplného ticha a krásné přírody. Večer proběhla týmová porada trenérů se závodníky. Na všech byla vidět velká motivace a očekávání z toho, co přinese zítřek.

Sobota 21.září nás přivítala velmi chladným ránem, ale to nám nezkazilo dobrou náladu. Při snídani přímo za okny penzionu totiž kdosi začal nafukovat horkovzdušný balón a tak o zábavu bylo postaráno. „Pánové, poletíte balónem !!!“ řekli v legraci trenéři a kluci se toho hned chytli. Naštěstí balón nebyl zdaleka nafouknut a my jsme už auty museli uhánět zpět do Břidličné. Čekal nás od 10:00 hodin Sprint s intervalovým startem (500m-střelba-500m-střelba-500m). Nejdříve však přišlo na řadu tradiční vážení spouští zbraní, nástřel, pořádný rozklus a rozcvička. Tentokrát los rozhodl o tom, že první na trať vyrazí Jan Hotěk (58) v kategorii M13, o minutu později František Petřík (61) následován Oskarem Poluhou (72). Poslední v tomto závodě vyrazil na trať Kryštof Beníšek (84). Všichni v kategorii M12. Startovní pole čítalo 50 závodníků jen v kategoriích M12 a M13. Po doběhu posledního z nich jsme při pohledu na výsledkovou listinu nevěřili vlastním očím. Oskar doběhl na 1.místě, získal zlatou medaili a stal se Mistrem ČR ve Sprintu v M12. František obsadil skvělé 4.místo, když ho od medaile dělili pouhopouhé 4 vteřiny, a Kryštof vybojoval pěknou 18.pozici. Další nečekané, ale velmi  radostné překvapení nám nadělil Honza. Po skvělém finiši proběhl cílem na senzačním 3.místě, získal bronz  a stal se 2.vícemistrem ČR ve Sprintu v M13. Byli jsme z toho všeho tak říkajíc v šoku, a to jsme ještě netušili, že ten den to nebyl šok poslední.

Odpoledne totiž byli na řadě štafety trojčlenných týmů. Po dohodě trenérů jsme zvolili pro štafetu toto složení. Rozebíhat na 1.úseku bude František, 2.úsek svěříme Kryštofovi a finišovat na 3.úseku bude Honza. Oskara jsme se rozhodli „zapůjčit“ do štafety klubu KB Trefa. Start závodu smíšených štafet chlapců M12+M13 byl v 14:45 hod. Z číslem 21 naše štafeta startovala až ze sedmé řady, přesto ji František rozeběhl skvěle. Čistá střelba a parádní běh nás posunul na 2.místo při předávce. Druhá zastávka na střelnici byla velmi napínavá, ale Kryštof přestože 3x dobíjel, tak „ránu pravdy“ zvládl, sestřelil i poslední sklopku a drtivým během dohnal ztrátu a předával štafetu na 5.místě s minimálním odstupem na čelo závodu. Honza prokázal, že je finišman právem. Čistá střelba na střelnici znamenala návrat do špičky závodu. V cíli z toho nakonec bylo neskutečné 2.místo, stříbrná medaile a pro kluky zisk titulu 1.vícemistrů ČR ve štafetě pro rok 2019. A to nebylo ještě vše. Oskar se štafetou KB Trefa obsadil 1.místo a stal se Mistrem ČR ve štafetách. Po vyhlášení a dekoraci medailistů jsme se vydali zpět na penzion a cestou přemítali, co bude zítra. Bude medailová pohádka pokračovat?

A pokračovala. Neděle 22.září ráno se v ničem nelišilo od toho sobotního. Bylo velmi chladno a jasno. Akorát ten balón byl už kdesi za horami. Dnes nás čekal Závod s hromadným startem (750m-střelba-750m-střelba-500m). V M12 Oskar z Františkem startovali z 1.řady a Kryštof ze 4.řady. Honza v M13 začínal také z 1.řady. Předzávodní rituál se ani tentokrát nezměnil. Zvážit spouště zbraní, nástřel, rozklus, rozcvička. A pak už honem na start. Doufali jsme, že si kluci přes noc dobře odpočinuli a závody si užijí. Všichni před sebou však měli onen výživný 750m okruh s nepříjemným táhlým stoupáním, které prověřilo především morální vlastnosti každého závodníka. V kategorii M12 se na první střelbě dost chybovalo, což se nevyhlo ani našim klukům. Trestná kola a obtížný okruh jim postupně ubíral síly a tak i přes zlepšenou druhou střelbu doběhli Kryštof na výborném 10.místě a František hned za ním na 11.místě. Všem však vypálil rybník Oskar, kterému tato trať velmi svědčila. Postupně se zlepšoval a po druhé střelbě nebylo o jeho vítězství pochyb. Vybojoval již svou třetí zlatou medaili, 1.místo a titul Mistra republiky v Závodě s hromadným startem v M12. Chvíli po jeho doběhu vyrazil na trať Honza a bojoval o medaile až do samotného konce. Jediná rána, kterou o tomto víkendu nesestřelil sklopku, ho stála druhou individuální medaili. Přesto se rval, co mu síly stačily a doběhl si pro 4.místo.

A tak jsme naše první mistrovství završili ziskem 5 medailí a obsadili jsme báječné 6.místo z 39 klubů, co do počtu získaných medailí z MČR. Ještě teď nemohu uvěřit tomu, co se to vlastně stalo. Prostě, když naděluje panda, tak to nemá chybu.

Za BCM Pavel Petřík

PS: Pokud se sportovcům a trenérům splní jejich sny, je to ta nejlepší odměna za jejich poctivou tréninkovou práci. A je to také díky Vaší neutuchající podpoře. Děkuji všem rodičům, kamarádům a příznivcům za skvělou celoroční podporu. Děkuji všem klubovým sponzorům, protože bez Vás všech by to nešlo. Díky.

– sobota 21.9.2019 – sprint – výsledkyfoto
– sobota 21.9.2019 – štafetový závod – výsledky (PDF)foto
– neděle 22.9.2019 – závod s hromadným startem – výsledkyfoto

Author: Pavel Petřík