Mariánská 12/2018

Zimní soustředění proběhlo v termínu od 06.12. do 09.12.2018. Ubytování a stravu jsme měli zajištěnou v penzionu Lesanka na Mariánské, kde jsme využili kompletní zázemí penzionu. Soustředění bylo původně naplánováno s cílem max. si užít sněhové pokrývky a natrénovat techniku jízdy na běžkách oběma styly, tedy klasicky a bruslením s nácvikem střelby na střelnici. Plánované tréninky v areálu Eduard v Jáchymově a event. ve skiaréne na Fichtelbergu však nebylo možné uskutečnit. Svatý Petr totiž příchod letošní zimy pozdržel a sníh si prozatím nechal v zásobě. Tato situace nebyla příjemná, avšak náhradní program byl jen otázkou porady trenérů, kteří jej již měli připravený jako záložní plán. Čtvrteční příjezd na ubytování proběhl bez komplikací, jen někteří opozdilci se musel doslova prokrájet hustou mlhou k penzionu. Dobrou náladu nám však mlha nezkazila a u večeře mezi námi panovalo příjemné nápětí z očekávání, jaký bude vlastně plán soustředění. Po večeři trenéři seznámili všechny se změnami v naplánovaném programu.

V pátek nás čekal čtyřfázový trénink. Bohužel však ne pro Františka, kterého zdravotní stav upoutal na lůžko. Vše začalo po budíčku a snídani již brzo dopoledne 90 minutami v tělocvičně jáchymovské základní školy. Trénink měl za cíl rozhýbat veškeré části těla od hlavy až po paty. Eliška měla na programu individuál s ohledem na návrat do tréninkového cyklu po nepříjemné zdravotní komplikaci. Po návratu na penzion a malé pauze proběhlo ve velké společenské místnosti sušení. Sušením se rozumí práce se zbraní bez použití střeliva. Děti si zopakovaly kompletně celý postup manipulace se zbraní. Všichni zvládli práci s nosnými řemeny a pilovali techniku. Po obědě následoval klid na lůžku. Odpolední výběh do okolních lesů proběhl za mírného mrholení. Celý tým se rozdělil na několik skupin, které měli naordinovanou vlastní náplň. Po návratu na penzion a hodinovém odpočinku následovalo ve společenské místnosti cvičení s fyzioterapeutkou. Hodinový program se lehce protáhnul, ale výsledek byl velmi příjemný. Řada z nás zjistila, že máme, co dohánět a slíbili jsme si, že protahování budeme pravidelně opakovat. Po večeři jsme dětem připravili malé překvapení. Každý z nich dostal nové lyže na klasiku včetně holí. Nakonec nás všechny mile překvapily samotné děti, které společně natočily videoklip pro Verču. Ta bohužel s námi nemohla odjet, jelikož si nešťastnou náhodou na posledním tréninku před soustředěním zlomila několik zanártních kůstek a místo soustředění ji čekala sádra. Přejeme ji brzké uzdravení a doufáme, že se k nám co nejdříve připojí.

Sobota slibovala změnu počasí, nicméně předpověď se nenaplnila. Sníh nedorazil. I tentokrát nás čekal čtyřfázový trénink. Na dopolední běžecký trénink byl zařazen nácvik bruslařského kroku. Po obědě  následoval klid na lůžku. Stav Františka se natolik zlepšil, že se k nám po obědě již mohl přidat. Jako další fázi jsme před sebou měli střelecký trénink. Rozdělili jsme se do čtyř skupin a absolvovali velmi intenzivní 30 minutové treninkové jednotky. Střelba při nulových teplotách nás již nepřekvapí. Všichni trénovali a nacvičovali manipulaci v rukavicích. Na vlastní kůži jsme si ověřili, že počasí se na horách mění každým okamžikem. Zažili jsme sluníčko, ale také déšt se sněhem a studený vítr. Po střelbách jsme stihly ještě půlhodinku fyzioterapeutického cvičení. Poslední fází byla dobrovolná sauna, kterou nakonec využila přibližně polovina z nás. Po večeři ještě proběhlo velké pingpongové klání při obíhačce.

V neděli jsme měli na pořadu dopolední dvoufázový trénink. Nejdříve jsme na okolních lesních pěšinách procvičovali běžeckou abecedu a nácvik bruslařského a klasického kroku na suchu. Před obědem byla na pořadu ještě hodinovka se sušením. Rozdělili jsme se do tří skupin. Děti dostaly za úkol sledovat skupinu, která trénovala. Následně proběhlo společné hodnocení. Děti dokázaly odhalit řadu chybiček a následně se soustředily na jejich odstranění. Po obědě následovalo vyhodnocení soustředění, kde děti obdržely malý dárek jako poděkování za to, že vše zvládly a že splnily to, co jim trenéři naplánovali.

Chtěl bych touto cestou ještě jednou poděkovat všem, kteří byli s námi a pomáhali jak s přípravou tak se samotným soustředěním. Děkuji moc za nás  za všechny.

Skol. Pavel