II.kolo ČP – Jablonec – Břízky

01.02. až 03.02.2019 – II. kolo ČP v biatlonu
Jablonec nad Nisou – Mšeno areál Břízky

Přiblížili se pololetní prázdniny a s nimi také II.kolo Českého poháru (ČP) v biatlonu, které se tentokrát konalo v biatlonovém areálu Mšeno „Břízky“ v Jablonci nad Nisou. Podle propozic byl na pátek vypsán volný trénink, na sobotu sprint a na neděli netradiční biatloncross.

Po zkušenostech z minulých závodů jsme naplánovali odjezd na pátek v 9:00 hodin. Díky pololetním prázdninám tento termín vyhovoval všem závodníkům, a tudíž jsme vyrazili v kompletní sestavě. Cestou na volný trénink jsme se v klidu a v pohodě zvládli naobědvat v restauraci U Poláků (výborně tu vaří, doporučujeme) a navíc jsme se stihli ubytovat na kolejích Technické univerzity v Liberci. Po příjezdu do Břízek následoval krátký leč velmi příkrý výšlap k samotnému biatlonovému areálu.  Trénink proběhl bez komplikací a naši závodníci si nejen vyzkoušeli podmínky na místní střelnici, ale také tratě, které je čekali v sobotním sprintu volnou technikou. Nutno podotknout, že trasy v areálu jsou velmi náročné a členité. Každý závodník musí prokázat nejen dobrou techniku jízdy, ale také dostatečnou fyzickou kondici při stoupáních na trati. Po tréninku jsme odevzdali závodní lyže na společné mazání. Následně odjeli všichni závodníci zpět na ubytování, kde je čekala porada s trenéry, příprava zbraní na sobotní závody a odpočinek po náročném dni. Na týmové poradě byl především kladen důraz na způsob průjezdu střelnicí a pohyb v blízkosti palebné čáry, který je pro tuto střelnici velmi specifický. Předpověď počasí slibovala přes noc výrazné oteplení s možností dešťových srážek. Naštěstí se pro tentokrát sv. Petr smiloval a v sobotu ráno bylo vše jinak.

Sobota ráno opravdu přinesla výrazné oteplení, ale naštěstí déšť nedorazil. To v kostce znamenalo, že na trati budou ideální podmínky pro závody. Nástřel probíhal jako vždy v krátkém časovém intervalu 60 minut a v 10:00 na trať sprintu vyrazil první závodník. Každý závodník dostal své lyže, které odevzdal den předem na společné mazání, až těsně před startem ve vymezeném prostoru a nesměl s nimi odejít mimo něj. Je tím zajištěno stejné materiálové zabezpečení, tedy že každý závodník má naprosto stejně připravené lyže na závod. Naše barvy hájilo celkem 5 závodníků. Jan Hotěk v kategorii M12, Anna Havelková, Leontýna Matoušková a Aneta Skřivánková v kategorii W12 a Eliška Tomášková v kategorii W13. Na všechny čekala stejná trať v délce 3 km, rozdělena následujícím způsobem: 800 m (černý okruh) – střelba vleže – 1400 m (oranžový okruh) – střelba vleže – 800 m (černý okruh). Obzvláště oranžový okruh s velkým převýšením prověřil důkladně kondici všech závodníků. Sobotní sprint naši závodníci zvládly na výbornou a dosáhli na svá nejlepší umístění v aktuální sezóně v ČP. Po závodech následovalo již tradiční odevzdání lyží na společnou mázu. Bylo již hluboko po poledni, když jsme se vrátili na ubytování. Po krátké poradě bylo rozhodnuto. Jedeme navštívit IQ Landii. Necháme svaly odpočinout a procvičíme mozkové závity. Každý z nás si tam našel zábavu a „zapomněl“ se u různých pokusů a cvičení. Před večeří ještě proběhla druhá týmová porada, kde jsme závodníkům vysvětlili, co je to biatloncross a co je tedy v neděli na jeho trati čeká. A jak to, tak bývá na horách běžné, i tentokrát předpověď počasí na neděli slibovala změnu. Mělo přijít ochlazení se sněhovými přeháňkami a mírným větrem.

V neděli ráno bylo již vše na tratích připraveno pro biatloncross. Pořadatelé postavili 10 různých překážek zaměřených na techniku a dovednosti na trati dlouhé 1.8 km. Nástřel proběhl ve stejném duchu jako v sobotu. Ze zdravotních důvodů nenastoupili v našich barvách k biatloncrossu Aneta a Eliška. Předpověď počasí se bohužel vyplnila zcela přesně. Ochlazení, vítr a sněžení s deštěm, prostě vše, co nemají závodníci ve většině případů rádi. Největší komplikace se čekali na střelnici, kdy hrozilo s velkou pravděpodobností, že bude docházet k ucpání nebo zamrzání dioptrů vodou nebo sněhovými vločkami, což se nakonec potvrdilo a řada závodníků musela dioptr profukovat. Nicméně podmínky byli pro všechny stejné. Start byl opět v 10:00 hodin. Trať tentokrát byla plná překážek a v prvním 800 m dlouhém okruhu byla za sebou připravena houpačka, podjezd překážky, slalom do kopce, skokánek s muldami, osmička a slalom z kopce. Následovala střelba vleže a odjezd na druhý jiný 800 m dlouhý okruh, na kterém byly připraveny další překážky, a to překračování bokem a podjezd překážky. Po příjezdu na střelnici proběhla druhá střelba vleže a následoval poslední cílový okruh dlouhý 200 m, kde byli poslední dvě překážky, a to přejezd hromady (velmi prudké a krátké stoupání a sjezd) a dojezd do cíle pozadu. Jistě pro mnohé atraktivní biatloncross však přinesl i stinné stránky. Někteří závodníci si odnesli nepříjemná zranění (otřes mozku, zlomené zápěstí, šrámy v obličeji). Trať zkrátka nikomu nic neodpustila. Naši závodníci však vše zvládli bez zaváhání a celou náročnou trať absolvovali na výbornou. Do cíle však přijeli tentokrát netradičně pozadu, přesně dle pravidel biatloncrossu. A po vyhlášení výsledků nastalo všeobecné balení materiálu. S areálem v Břízkách jsme se rozloučili v dobrém a vyrazili zpět k domovu. Fotogalerii z obou dnů najdete jako vždy na našem webu http://www.bcm-krusnehory.cz v sekci Fotogalerie nebo na https://bcmbiatlon.rajce.idnes.cz.

Touto cestou bychom chtěli poděkovat všem závodníkům za parádní reprezentaci našeho klubu, za dosažené výsledky a všem zúčastněným za neutuchající podporu a pomoc.

Pavel Petřík a Jan Hotěk

 

Author: Pavel Petřík