MČR žactva aneb „Mistr maže klistr“

Slunečný pátek, deštivý a větrný víkend, to byly kulisy Mistrovství České republiky žactva 2019, které se konalo od pátku 8.března do neděle 10. března v Novém Městě na Moravě v místní Vysočina aréně. Na programu šampionátu byly nejprve v pátek závody štafetových dvojic a poté sobotní závody s hromadným startem. Obě disciplíny se běžely volnou technikou. Vyvrcholením byli nedělní závody ve sprintu klasickou technikou. Na základě předpovědi počasí a následném rozhodnutí porady vedoucích týmů byly posunuty starty víkendových závodů už na 9:40 hodin.

Náš klub na šampionátu reprezentoval Honzík Hotěk, který se kvalifikoval na základě celoročních výsledků. Z časových důvodů jsme na šampionát vyrazili již ve čtvrtek v podvečer. Ubytování ve Vlachovicích nám poskytlo báječné zázemí s tří minutovým dojezdem na závodní tratě. Páteční dopolední trénink proběhl na kvalitně připravené trati, která se však s přibývajícím teplem stávala čím dál více náročnější. Odpolední štafetový závod dvojic volnou technikou tak již probíhal na velmi rozbité a místy hluboké trati. Dopolední firn se změnil v sůl a lyže doslova nechtěly jet. Pro samotný závod byla opět povinná společná máza. S Honzíkem v týmu byl Matyáš Kunc z BK Ostrov, který se postavil na první úsek štafety. Kluci si v závodě prošli velmi těžkou zkouškou vůle a morálky, jelikož trať byla enormně náročná a vysilující. Snad únavou, snad špatným naváděním ze strany pořadatelů nakonec naši kluci nepředali štafetu ve vymezeném úseku a i přesto, že dojeli na velmi dobrém 13.místě, byli nakonec rozhodnutím jury diskvalifikováni. Toto rozhodnutí je však nijak nepoložilo na lopatky a společně si řekli, že to i tak byl prima zážitek a že to stálo za to.

Sobotní závod s hromadným startem volnou technikou probíhal podle zažitých not. Trať o délce 3 x 1.33 km a se dvěma položkami vleže byla připravena. Hodinu před startem závodu proběhl nástřel a poslední trénink na tratích. Díky nočnímu ochlazení byla trať opět po úpravě ve velmi dobrém stavu. Společná máza byla povinná i tentokrát. Honzík vyrážel na trať z šesté řady s číslem 18, které značilo je aktuální pořadí v Českém poháru v biatlonu. Na mezičase po první střelbě patřilo Honzíkovi výborné 10.místo a to díky bezchybné střelbě na první položce. V průběhu druhého kola Honzík pořadí udržel. Bohužel následně na střelnici zaznamenal dvě nepřesnosti na druhé položce a musel tedy na dvě trestná kola. Toto zdržení znamenalo propad o 4 místa, ale díky bojovnému výkonu se v posledním okruhu posunul na konečné 13.místo. Únavu v cíli vystřídala radost z dobře zvládnutého závodu.

Klasická technika je vždy loterie. Může za to počasí. Namazat dobře a správně na březnový sníh se jevilo jako velká alchymie. Honzík v nedělním sprintu klasickou technikou pro nástřel zvolil lyže s úpravou skluznice „skin“. Nicméně týmový servis měl za úkol připravit další pár lyží s mázou pro samotný závod. A jak se říká „Mistr maže klistr“ a tak také náš servis vybral a namazal kombinaci hned tří druhů klistrů. A dopadlo to na výbornou. Lyže Honzíka podržely a jely jako o závod. Honzík vyrazil na trať tentokrát také ve společnosti kluků ze starší kategorie s číslem 13. Střelecký výkon oproti sobotě ještě vylepšil a musel absolvovat ve větrném počasí pouze jeden trestný okruh. Trať 3x 1 km se dvěma položkami vleže zvládl s jistotou a vybojoval nečekané 14.místo. S úsměvem, přestože vyčerpán, si v cíli vše pochvaloval: „Bylo to super!“

Vysočina arénu jsme opouštěli s pocitem dobře odvedené práce, a přestože již lilo jako z konve, budeme na tento šampionát vzpomínat jenom v dobrém.